Sluchátka BOplay H9 vs Bose QC 35 – velké srovnání
Sluchátka používám denně, přesto jsem jim nepřikládal žádnou váhu . Prostě jsem je nasadil, ony hrály a stačilo mi to. Ehm, dokud jsem si nepořídil iPhone7.
Co poslouchám, k čemu je potřebuji
Nejsem hifista, jen běžný posluchač. Denně si poslechnu 1-2 podcasty nebo fragmenty audioknih. V kanceláři, kde nás je více, poslouchám nenáročnou hudbu.
Z běžných potřeb mi vzešly tyto požadavky:
- Sluchátka mám na sobě cca 40 % času při práci v kanceláři = musí být pohodlné
- V kanceláři je hluk (kolegové, tiskárna, vzduchotechnika), který mě ruší = sluchátka by měla být uzavřená a umět ANC
- Používám iPhone 7 a i tak nemám obecně rád dráty = bluetooth sluchátka
- Nechci zvukově hyper přesná sluchátka. Audiocasty nebývají kvalitní a občas jsou hudba ze Spotify a klipy z youtube osekaná kompresí. A právě tyto nekvality zvukových vstupů nechci vnímat ve zvukově dokonalých sluchátkách.
- Hudbu poslouchám jako podkres. Nechci žádné bass-boost efekty, protože by mě po delším poslechu bolela hlava.
Výběr sluchátek
Dosavadní studentská sluchátka Koss Porta PRO sice hrají slušně, ale neodstíní okolní hluk. Při delším poslechu mě z nich bolí uši. Proto jsem začal pátrat po recenzích sluchátek na internetu. Uff, na Heuréce je v nabídce 1055 sluchátek! Výběr asi nebude jednoduchý, obrátil jsem se na známé.
Můj audiofilní kamarád mi řekl: „Nečti recenze, poslechni si je na vlastní uši a pouštěj si to, co posloucháš běžně.“ Stáhl jsem si do mobilu běžné poslechovky i audio – testovací zvuky. Obešel jsem obchody typu Datart, Electroworld a vyzkoušel cca 12 různých sluchátek. Jednotlivé rozdíly mezi sluchátky (Sony, Philips, AKG, Marshall, JBL, Beats,..) byly obrovské. Hodnotil jsem je subjektivně, podle toho jak mi sedí, jak hrají basy, výšky, středy, jak detailně hrají při minimální a střední hlasitosti, jak se vypořádají s běžnou 128kbit/s MP3. Netušil jsem, že je to taková věda. Nejhorší na tom bylo, že mě nic neoslovilo. Žádné mě nepřesvědčily ke koupi.
Final round
Šel jsem zpět do online světa – hledat recenze a doporučení. Našel jsem úžasnou sérii videí o výběru sluchátek od Jan P. Martínka (https://www.youtube.com/user/janpmar). Tam jsem se nadchnul pro značku Bang&Olufsen a jejich sluchátka Beoplay.
Značku B&O vnímám dlouho jako něco nedosažitelného. Měl jsem kdysi možnost si reproduktory od B&O poslechnout v poslechové místnosti – a ten zážitek si pamatuji dodnes . Možná proto mě to k tomuto výrobci podvědomě táhlo. Jsou ale Boplay ta správná sluchátka pro mé běžné použití? Nechtěl jsem se nechat unést jen pocity, ale také si je poslechnout a porovnat s jejich největšími protivníky – sluchátky Bose.
Ostrava – Zde prostě nebyla zmíněná sluchátka k sehnání, jedinou volbou bylo objednání na Alze. Zneužití Alzy a zákonné možnosti je vrátit do 14 dnů. Bohužel mi nic jiného nezbývalo. Vybral jsem si proto alespoň „rozbalené zboží“, abych jim neničil další krabičky. Sorry, Alzo.
Test sluchátek Boplay H9 a Bose QC 35
Dále budu popisovat dvoje sluchátka. Bang&Olufsen Boplay H9 Black a Bose QC 35. To jsou mí internetoví finalisté.
Bose QC 35 – První dojmy
Unpacking
K samotným sluchátkům se dodává příjemný obal na cesty.
Hardware
To je opravdu plast? Lehké, přitom pocitově velké. Ohebné a bytelné. Všechny detaily – bože, ty detaily jsou fakt krásně zpracované. Koukám se blíže a zjišťuji, že plasty doplňuje velmi jemná kůže na náušnicích a náhlavníku. Bose mají kromě prvního plastového dojmu ještě jednu odlišnost od Boplay – náušníky jsou oválné a nejen to. Reproduktory jsou umístěny asymetricky – kopírují tvar ucha. Tady někdo opravdu hodně přemýšlel a testoval.
Bluetooth spárování
Spárování s iPhonem probíhá pohodově, na boku je přepínací tlačítko on/off. Po zapnutí byla sluchátka hned v telefonu vidět a jedním klepnutím se spárovala. Funkci NFC bohužel nevyužiji (protože Apple). Po zapnutí na vás začnou sluchátka mluvit. Oznámí vám syntetickým hlasem stav baterie a při spárování oznámí název zařízení, ke kterému jsou připojena.
Po připojení na iPhone vyskočilo okno s žádostí o instalaci Bose aplikace – o té se nerozepíšu – ale umožňuje pár věcí, které byste nečekali.
První poslech
Tak uvidím – uslyším – co se stane po nasazení. Ty _ole! To je samet! Přejemný zvuk oblíbených skladeb, je to úplně jiná liga, než na co jsem byl doposud (mimo kino a auto) zvyklý. Jasné, čisté, přesné, přesto sluchátka odpouštěla nekvalitní zvukové zdroje. Jdu je vyboostovat u známých DTS testů a zvukových scén filmů. Po chvilce úžasu vypínám ukázky. Jak jsem mohl dosud žít bez kvalitnějších sluchátek? Bože! Nesmím však zapomenout, že tu mám ještě jedny bezdráty…
Bang&Olufsen Beoplay H9
Unpacking
Hardware
Jiná liga. Designově jsou na první pohled sluchátka neporovnatelná. B&O jsou extratřída, prémiovka. Náhlavník je z kůže a vychází z něj hliníkové nožky, které drží to důležité – naušníky. Pokud to, co má na sobě Bose, jsem označil za jemnou kůži, neumím popsat toto. Ta kůže je úplně sametová. Když se jí dotýkám, připadám si jako bych měl vlastní kůži hrubou, tvrdou a zrohovatělou (není tomu tak), ale tento pocit máte při dotyku náušníků.
Levé sluchátko má na sobě malý výstupek – pojistku pro možnost vyjmutí baterky. Tohle je super. Sluchátka si nekupuju na rok, ale na delší dobu – výměna baterky je příjemnou vlastností. Nová baterka se prodává za tisícovku, takže za mě to jsou plusové body.
Pravé sluchátko má na sobě mikroUSB – pro nabíjení, zdířku na 3,5 jack a zapínací tlačítko. Sluchátko však obsahuje něco, na co jsem se těšil. Dotykové ovládání. Pohybem prstu nahoru zapnete ANC, pohybem dolů jej vypnete. Krouživým pohybem plynule zesilujete a zeslabujete, poklepáním zvednete příchozí hovor, dvojím poklepáním skočíte na další písničku. Tohle je návykové!
Bluetooth spárování a aplikace
Na první dobrou jsem je neuměl spárovat. Kromě pozice On/Off je potřeba 2 sekundy držet tlačítko a aktivovat tak „párovací mód“. Pak proběhlo spárování bez problému.
B&O nenabídly možnosti instalace aplikace. Tu si musíte sami najít a nainstalovat. Udělejte to. Aplikace nabízí přednastavený equalizer. Neumožňuje detailní nastavení, ale možnost prstem posouvat nastavení mezi kvadranty Warm, Excited, Relaxed. Kromě těchto možností obsahuje uložená nastavení equalizeru: Commute, Clear, Workout, Podcast. O zvuku se rozepíšu níže, nastavení EQ je pro něj důležité.
První poslech
Zvukový projev již porovnávám s Bose. B&O mají plnější zvuk, barvitější, více lazený do basů a celkový vjem hudby je na pocitově lepší úrovni. Chuť zvuku je více smoothy, takový šťavnatý. Přirovnal bych to k příchodu do kina. Když se bavíte s partnerkou v obchodním centru, slyšíte ruchy okolí, špatnou akustiky velkých prostor obchodního centra. Ale když vyjdete před začátkem promítání do kinosálu, vnímání vašich hlasů se změní. Akustika kinosálu je jiná, přesná, čistá, věrná, ruchy jsou pryč, hlas je plnější a „smoothy“. A přesně tak hrají Boplay H9.
Při testech filmových zvuků jsem si sedl na zadek. To jaké basy umí sluchátka u scén s výbuchy udělat, bylo pro mě dosud u sluchátek něco nepředstavitelného. Ty basy byly tak čisté a silné, že mi chyběl pocit z koncertů, kdy silnou basovou linku doprovází třepání se látky na kalhotech. Co se týče hudby, je to jiná kategorie. Hudba z těchto sluchátek není jen chladně „německy“ interpretována, hudba prostě hraje, dostává Vás do varu.
Závěrečné testování
Oboje sluchátka jsem odložil a věnoval se běžné práci. Poté si nasadil B&O, pustil oblíbený hodinový playlist k práci.. Totéž následovalo s Bose. Pak jsem sluchátka střídal a poslouchal jednotlivé písničky a mluvené slovo. Snažil jsem se detailně vcítit do zvukových vjemů. A udělal pár dalších amatérských porovnávacích testů.
Test ANC
ANC = active noise cancelling. Věc, která byla v 1994 poprvé popsána ve vědeckých publikacích je dnes v obou sluchátkách k dispozici.
U B&O se ANC dá zapnout / vypnout. Při zapnutí se nepatrně změní rozsah frekvencí, které sluchátka dokáží hrát. Trošku se ořízne výstup. Jde to pozorovat pokud máte hudbu na střední hlasitost a opravdu důkladně se na ni soustředíte – při běžném poslechu rozdíl nepoznáte.
Sluchátka Bose ANC mají stále zapnuté, neovlivníte jej. Dle manuálu se může ANC omezit či vypnout v případě hodně vybité baterie. Toto jsem nezkoušel, baterky půjčených sluchátek jsem nechtěl trápit.
První test byl v koupelně – při zapnutém ventilátoru a puštěné vodě. Měl jsem na sobě sluchátka B&O H9 se zapnutým ANC. Při velmi nízké hlasitosti jsem drobný hluk slyšel. Při běžné hlasitosti (tak asi 10 % z maxima) jsem hluk už skoro nevnímal, ale slyšet šel. Po sundání sluchátek byl reálný „rachot“ vody a větráku nečekaně silný. ANC fungovalo opravdu dobře. A Bose? Ty na tom v tomto testu byly snad o řád horší. Pokud B&O H9 dokázaly „ztlumit“ okolní ruchy pocitově o 70 %, pak Bose to nezvládly ani na 20 %. Totéž jsem zkoušel v kuchyni se zapnutou digestoří. B&O H9 mají jednoznačně lepší ANC.
Nositelnost
Obojí prémiová sluchátka nemají žádné konstrukční chyby, kterých bych si jako lajk všiml. Za tu cenu těchto výrobků by byla ostuda, kdyby jejich zpracovaní nebylo prémiové. Rozdíl vah sluchátek jsem nepocítil ani při delším nošení. Obojí sluchátka mi dobře držela na hlavě i při silném třepáním hlavou na všechny strany. Při chůzi se nehýbala, netřepala, držela na svém místě. Zkusil jsem se projít poctivě dunivě bez bot po patách, abych vnímal kluk otřesů ve sluchátkách. Větší otřesy jsem slyšel ve sluchátkách Bose. Což značí, že mi patrně lépe sedly na mé uši. A co vítr? Foukání větru zvuk u obou sluchátek ovlivnil. Vítr byl slyšet a rušil. Ne moc. Při zapnutém ANC u B&O bylo jeho vnímání citelné, u Bose bylo ještě citelnější. Nejde však o venkovní sluchátka, takže se s tím dalo počítat. Rozhodně byl poslech komfortnější a lepší, než když foukne vítr do obyčejných pecek, které jste dostali k mobilu.
Po hodinovém testu poslechu obou sluchátek jsem v oblasti nositelnosti a pohodlnosti dospěl k jednoznačnému favoritovi. I přes super-prémiové provedení B&O H9, jsou výrazně komfortnější sluchátka Bose QC 35. Bose asi nemá jen tak ve svém názvu QuiteComfort. Po delším poslechu jsem se cítil fresh, nic mě nebolelo, cítil jsem se přirozeně. Kdežto při 1,5 hodinovém poslechu B&O mě tlačily uši. Prostě jsem je cítil a po sundání sluchátek přišla úleva. I při nasazení Bose na tyto bolavé uši byly Bose řádově pohodlnější. Jenže každý máme jiné uši i tvar hlavy.
Hardware, ovládání, nastavení
Tlačítka obou mají přesný chod. Intuitivně se mi lépe ovládá B&O H9 díky dotykové plošce. Klepnutí do sluchátek – pro pauzu písničky je návykové! Ale než si na to zvyknete, děláte mnoho omylů a sluchátka dělají jiné věci, než čekáte. Chce to cvik.
B&O u mě vyhrávají zpracováním. Detaily, použité materiály, je to skvost, který někteří označují jako Rolls Royce mezi sluchátky. Tak moc nadšený ze zpracování H9, jak hlásaly mnohé recenze, jsem nebyl. Jsou to opravdu dobře zpracovaná sluchátka, působí nádherně a luxusně. Přirovnal bych je k éčkovému Mercedesu, protože existuje ještě řada S, Maybaych a další.
Bose jsou pocitově více plastové, i když obsahují kůži, paměťovou pěnu i precizní zpracování všech detailů. Sluchátka mě designem neoslovila. Ne že by byla škaredá, ale bylo zde vše podřízeno komfortu nošení. Sluchátka umí to co mají, jsou opravdu dobrá, přirovnal bych je k VW Passatu. Nejde o auto, které si koupíte z lásky, z nadšení pro technologie, nejde o váš sen, jde o dopravní prostředek, který komfortně dělá to co má. A stejně jedním očkem pokukujete na dálnici z okýnka Passatu po Mercedesech…
Které si nechám?
Test nedopadl jednoznačně tak, jak jsem zpočátku čekal. Pocitově jsem toužil potvrdit slova Jana P. Martínka (https://www.youtube.com/watch?v=x9cf45XIq3A), ale Bose QC 35 byly silným soupeřem. Když si porovnám sluchátka dle požadavků, které jsem si stanovil ještě před samotným výběrem, dopadne to takto:
- Sluchátka musí být pohodlná = > vítěz Bose ( 5 bodů )
- Musí být uzavřená a mít kvalitní ANC = > vítez B&O ( 5 bodů )
- Bezdrátová (BT) = obojí
- Zvuk => vítěz B&O (2 body)
Rozhodovat podle subjektivního bodování nechci. Výběr sluchátek je něco jako výběr hodinek nebo auta. Jde o pocitovou záležitost, pocit prémiovosti a radosti z výběru. Takové sluchátka si přece kupujete na pár let dopředu.
Bose QuietComfort 35 jsou špičková sluchátka. Konstrukčně výborná, zvukem přesná, nezaostávají v žádných rozsazích, a když jsem je poslouchal poprvé, byl jsem jimi fascinován. Během testu ukázaly své klady. Jsou to super sluchátka pro pohodový běžný poslech, přesně ten, který vyžaduji. Běžná hudba, hodiny poslechu v práci se zapnutým ANC. Jsou technicky precizní, jsou dobrá. A navíc stojí cca o 3 000 Kč méně než B&O.
Bang and Olufsen Boplay H9 – jsou vytříbenou specialitkou. Specialitkou, která mě pocitově láká a svůdným okem na nás mrká. Můžou za to prémiové materiály? Může za to promo těchto sluchátek v testech? Nebo značka Bang&Olufsen?
Miluju život, mám rád možnosti, které nám svět nabízí a v rámci možností si chci své časově omezené bytí užít na maximum. Proto když už se do něčeho pustím, šlapu na plyn a jedu naplno. Ať jde o podnikání, vzdělávání nebo od teď i poslech hudby. Proto si vybírám Bangy.
Bang&Olufsen H9 vs H8
Cena. B&O H9 stojí 13 500 Kč. Už už jsem si je málem koupil. Ale neudělal jsem to. iStyle v Česku totiž přišel s nabídkou B&O H8 za super cenu 8 500 Kč (pc. 12 800 Kč). Volba byla jasná, vzal jsem si H8 – tato sluchátka mají menší náušníky – proto trochu méně tlumí okolní zvuk, člověk v nich nevypadá jako „otík“. Mám je týden. Jsem s nimi nad míru spokojený.
Určitě existují řemeslně podobně zpracovaná sluchátka, možná i designově hezčí, určitě existují i sluchátka s lepším zvukovým nezbarveným projevem než B&O H8. Ale já nejsem hifista, hudba a poslech je pro mě životním doplňkem a ne smyslem. Proto si myslím že tyto Bangy mě budou v práci dobře doplňovat.
Po poslední aktualizaci jde ANC vypnout, nebo omezit i u Bose v jeho aplikaci.
Jinak super zhodnocení, také jsem váhal a váhám stále i když mám doma už skoro rok QC35, ale teď se zase chystám vyzkoušet znovu Beo a Bose možná půjdou do světa.
Jen je nosím hodně do města a nevím jestli Beo vydrží tak jako Bose (přeci jen plast je plast než kůže). A také jdou Bose složit o kousek víc, než Beo.
Zdravím tak dnes jsem měl poprvé Beoplay H9 na uších a nutno říci že jsou nádherné avšak musím přiznat že mě překvapila jejich celkem malá hlasitost .Ve srovnání co mám Pioneer za cca 2500 Kč hrají řekněme o 15 – 20 % tišeji .Čim je toto ovlivněno ?. Děkuji za odpověď Zbyněk .