Nikdy jsem na kameru nic neříkal. Tak jako většina z nás nemám rád ani svůj hlas, když jej slyším někde v záznamu. Jednoho dne to ale přijít muselo. Jirka mě oslovil s žádostí o natočení rozhovoru. Má první vnitřní reakce byla „Co tam budu říkat? Vždyť Jirka zpovídá esa české e-commerce scény“. Byla tu ale příležitost, výzva, a proto jsem si jako obvykle řekl „challenge accepted“.

Před natáčením

Asi 5 týdnů před celou akcí jsme si domluvili skype hovor. Tam jsme probrali témata rozhovoru a případné otázky, které v rozhovoru padnou. Jirka byl dobře připravený, zjistil si dopředu informace o firmě, o naší problematice a otázky, které mi pokládal, dávaly hlavu i patu. Bylo to neformální, příjemné, přesto vysoce profesionální.

Přibližně 14 dní před rozhovorem mi od Jirky přišel e-mail s upraveným přepisem našeho telefonátu. Tento přepis otázek a odpovědí měl být osnovou pro reálné natáčení, ale… (viz dále)

Natáčecí den

Před natáčením jsme měli velmi krušný týden. Práce jak na kostele, hromady požadavků od klientů, do toho se nám „trošku“ protáhla afterparty ostravského Barcampu, a na přípravu zbývalo méně a méně času.

V budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO, kde sídlíme, se natáčely hned dva rozhovory za sebou. První s Kubou Čižmařem, pak se mnou. Jirku s jeho kolegyní jsem vyzvedl v Hotelu Nikolas, a hned po příjezdu jsme nachystali místnost, kde bude Kuba natáčet. Ten přijel včas, perfektně oblečen a profesionálně připraven. V tu chvíli jsem si uvědomil, že je nejvyšší čas důkladně si pročíst materiály z e-mailu.

Dostal jsem se sotva do poloviny přípravy, když mi přišla SMS od Jirky, že je s Kubou hotov a chystá se na mě. Uff. S myšlenkou „co tě nezabije, to tě posílí“ jsem provedl pár hlubokých nádechů, nasadil úsměv a šlo se na věc.

Klapka, akce, jedéém

Rozhovor se natáčel v kanceláři naší firmy. Napřed si Jirka udělal pár záběrů z místnosti do prostřihů videa. Pak jsme postupně poslali kluky z firmy domů, abychom měli v kanceláři klid, a začalo se. Byl jsem neuvěřitelně nervózní. Představte si –  tři kamery, osvětlení, mikrofon a Vy, jako hlavní aktér. Očekává se, že řeknete něco chytrého. Jenže vy v tu chvíli máte problém říct cokoli. Jirka začal s dotazy do video-spoilerů. Najednou jsem si připadal jako na gymplu na šluskoloně v tanečních, kde jsem měl proslov ke studentům dvou škol a jejich rodičům. Uff (podruhé). Připravené odpovědi jsem samozřejmě zapomněl. Za chvilku byly spoilery  hotovy, jestli budou použitelné – uvidíme.

A teď už se mohlo začít s natáčením samotného rozhovoru. Jirka s kolegyní nastavili kamery, světla, trochu jsme zavtipkovali a šlo se na věc. Po pár minutách rozhovoru jsem se přestal nervózně točit na židli a začal vše vnímat jako běžný rozhovor s kamarádem, jen jsem si dával pozor na mezi kamarády používané výrazy :)

nataceni_2

Neuvěřitelně to uteklo. Odpovědi jsem „plodil“ na místě, sice trochu kostrbatě, ale autenticky, teda kromě dvou faktických věcí, které bych zpětně rád opravil, kdyby to šlo :) Prvotní tréma a vyklepanost byla naprosto zbytečná. Jirka mě ani jednou nekousnul, ani mi nijak neublížil, takže pokud s ním budete něco natáčet, fakt se není čeho bát! Celý rozhovor byl z mého pohledu příjemný, povídavý, možná málo konkrétní – za což mohly mé obecné odpovědi.

Podívejte se, jak to celé dopadlo. Rozhovor Jak vytvořit e-shop nejdete na webu mladypodnikatel.cz.

Co bych udělal jinak

  • Při natáčení na firmě bych řekl všem, ať jsou v době natáčení v kanceláři – ať nejsou vidět jen osamocené monitory a místa.
  • Nechal bych lépe uklidit kancelář.
  • Vybral hezčí židle pro sezení.
  • Připravil bych si promo materiály a třeba i vtipné nápady pro prostřihové záběry.

To vše jsou ale detaily, spíš bych se příště více zaměřil na přípravu. Zodpovědně si přečetl otázky, připravil bych si kostry odpovědí tak, aby mohly být konkrétnější.

Rady a tipy

Většinu těchto rad mi dal Jirka před natáčením, něco jsem však doplnil za sebe.

  • Před natáčením se nabuďte jako před závodem. Oblíbená hudba, kafe nebo jiné podpůrné věci, pod kterými podáváte objektivně nejlepší výkon. Já jsem třeba exnul dvě espressa.
  • Snažte se snížit v natáčecí místnosti teplotu. Při rozhovoru se budete díky stresu potit, chladnější prostředí by mělo pomoci.
  • Vypněte v místnosti všechny zvukové ruchy, klimatizaci, vzduchotechniku, vypněte si mobil.
  • Oblečte si polotriko nebo košili, aby se dal dobře zapnout klopák.
  • Zeptal bych se Jirky, jak bude oblečený, abychom příště neměli stejné košile jako bratři v triku :)
  • A pak už „jen“ stačí nebýt nervózní a nechat se nést okamžikem.

Pocity

Celkově bylo natáčení skvělé. Byl to super zážitek a další věc, kterou jsem dělal poprvé  – strašně rád poznávám nové věci a situace. Jirka se svou kolegyní byli z mého pohledu opravdu profesionální. Lidsky profesionální. Dostali mě z trémy, měli vše připravené i pro neočekávané situace (náhradní kamera, baterie, kontrola záznamu). Je fakt neuvěřitelné, že je Jirkovi opravdu jen 22 let. Je to profík, který toho již hodně dokázal. Nejen proto ho budu minimálně online dále sledovat. Nechci tu pět chvalozpěvy, ale opravdu klobouk dolů.

Od zveřejnění videa nic extra neočekávám. Uvidíme jak to celé dopadne. Již teď, v době psaní článku vím, že to byla skvělá jízda, která pomohla zviditelnit naši firmu. Donutila mě zamyslet se nad tématy výběru správného dodavatele eshopu na míru. A nejen za to Jirkovi a celému jeho magazínu MladyPodnikatel.cz veřejně děkuji.

To, že jsme měli i díky Jirkovi jeden z nejlepších pracovních týdnů roku, dokládá video:

Odkud se s Jirkou známe

V roce 2014 nás Jirka Rostecký oslovil s možností vytvoření rozhovoru o firmě 3IT. Vyměnili jsme si pár e-mailů, našli nosné téma a po sepsání rozhovoru a drobných korekcích byl rozhovor na světě. Cca půl roku na to jsme se potkali na ShopCampu 2014 (mj. úžasná konference, za kterou stojí Shopsys a Shoptet). Tam jsme se na pár hodin zakecali, až nás z objektu vyhazoval vrátný :) Od té doby jsme byli spolu v kontaktu, který vyvrcholil jeho „ostravskou misí„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code